8.

De verkiesinge van de Gildemeesteren sal bij de meeste stemmen geschieden, die in ’t afgaan haar reekeninge sullen doen, en van alle vervallen geit of pande leeveren eer sij sullen worden gequiteert, alle noodzaaken nogtans buyten bescheyden en sal de reekeninge gedaan worden voor de agten.

9.

En na gedaane verkiesinge van de gildemeesteren, sullen met de meeste stemmen alle jaar nog uyt het gilde genomineert en gekoosen worden, agt persoenen, te weeten vier van de oudsten en vier van de jongsten, om neffens de gildemeesteren, alle swaarigh' yd, die haar deselve alleen niet willen onderwinden, te helpen verrigten, en ’t geen bij de gildemeesteren en agten gedaan word, sal standgiijpen als van de volle gilde gedaan, en sullen so wel dè twee oudste Gildemeesteren, als de vier oudste Agten alle jaaren afgaan en in haar plaatse twee nieuwe Gildemeesteren en vier nieuwe Agten verkooren worden.

10.

De Gildemeesters sullen int poinct van haar ampt, en in ’t vorderen der restanten, niet qualik bejeegent moogen worden op poene van twee GGI. voor ’t Gilde en de Armen veertien stuyvers booven des Heeren breucke, ’t welk meede plaats sal hebben, al deede dat maar een kind, vrouw of dienaar van een meester, en sullen de gildemeesteren voor de moeyte van t gilde jaarliks genieten vijf Car. Guldens.

11.

Die uyt ampt en gilde begeeren geadmitteert te worden, sullen een proeve haares ampls moeten doen, volgens b3Stek als in de nabuurige plaatsen, en sullen ook een proeve moeten doen van het maaken van beddebuur na een agt op een beddebuur.

12.

Niemand sal in de gilde eenige twist, moeyte, kivagie, vegten of slaan int gilde of des selfs vergaaderinge moogen maaken bij de hoogste Heerenbreucke en twee GGI. voor ’t Gilde.

13.

De weevers buyten Meppel, die buyten de gilde sijn, sullen geen werk uyt Meppel moogen haaien bij de verbeurte van 2 GGI. voor de gilde en 12 stuyver voor den armen.