lets over het Meppeler weversgilde

door

J. Poortman.

Naast het schippersgilde M;ppel was van ouds een schippersplaats tot in de 2e helft der negentiende eeuw toe was in onze plaats het weversgilde van zeer veel betekenis. Een afzonderlijke buurt, aan de tegenwoordige Keizersgracht heette de Wevershoek en daar wonen nog de laatste representanten van het oude, machtige gilde.

Met de papieren is het echter al weer gegaan, als met zovele andere: ze zijn voor het grootste deel „opgeruimd” d.w.z. verbrand, omdat men er buitenstaanders geen inzage van wilde geven. We kunnen er om zuchten, er aan veranderen kunnen we nie'.s, want nog in onze dagen komt dit voor.

Ons is allereerst bewaard de Gildebrief.

Deze laat ik nu volgen, om in een aanvullende artikel de verdere lotgevallen te vermelden, voorzover ik daarvan iets weet.

GILDEBRIEF VAN HET WEEVERSGILDE.

De ondergeschreeven Gecommiteerdens van de Heeren Ridderschap en Eigenerfden, geëxamineert en gearresteert hebbende, de wilkeuren en gildebrieven van de weeversgilde tot Meppel, hebben na rijpe deliberatie verstaan, dat inkomstig de weevers tot Meppel sullen nakoomen en observeeren navolgende reglement en gildebrief, alles nogtans op approbatie van de HH. Gedeputeerden, mitsgaaders Gecommitteerdens van de Heeren Ridderschap en EigenerfdenopnaastenßeekendagvolgensßesolutievanWelgem.Heerenjongstleeden Landsdag genomen, en onder naader interpretatie, amj licati en revocatie van de Heeren Ridderschap en Eigenerfd. Staaten van de Lanascnap Drenthe.

1.

Dat niemant in het Gilde sal gelaten worden, op wiens eere, naam en faam eenige opspraake of besprek is, sulks dat geen vreemdeling in het Gilde sal gelaaten worden, tenzij hij van sijn goed comportement en plaatse, daar hij vandaan gekoomen is, genoegsaam hebbe doen b ijken, sullende voorts ook deselve gehouden weesen te draagen des Carspels lasten, na redelikheyd, en diegeene, so van buyten inkoomen en ’t Gilde winnen wil, sal betaalen voor de stuyr des Gimeenen Gildes ses Car. Guldens en daaren booven een tonne biers met een tinnen kanne en twee Car. Guldens voor den Armen, dog tot moderatie des gildes, na qualiteit en conditie van Persoenen.