het kadaster werden ruim 1362 bunder ten name van de markegenooten van Wezup gesteld. De finale scheiding der marke vond plaats bij akte van 13 Januari 1858 en ging dus verschillende jaren aan de scheiding van de marke van Meppen vooraf.

Onder de enkele b'waard gebleven archivalia bevindt zich een merkwaardig stuk, een Markebesluit van de Marke van Wezup, opgemaakt in contractvorm en naar den eisch op zegel gesteld. Jammer genoeg ontbreekt op dit stuk de datum, waarop de overeenkomst werd onderteekend. Hoewel het stuk begint met de woorden: „Op heden den .. .”, werd verzuimd den datum in te vullen. De namen der onderteekenaars echter wettigen de veronderstelling, dat deze omstreeks 1895 hun handteekening moeten hebben gezet, terwijl bovendien in het kasboek van uitgaven op den datum 4 S ptember 1894 een post voorkomt, luidende: ~Aan Mr. J. T. Kymmel voor ’t opmaken van een reglement. . . / 9.—”. De dateering kan dus viij zuiver geschieden.

De tekst van deze „boerwillekeur” in contractvorm laat ik hier in extenso volgen.

MARKTBESLUIT VAN DE MARKE VAN WEZUP.

Op heden den

zijn wij ondergeteekenden, marktgenooten van Wezup, tevens eigenaren van vaste goederen aldaar, na aanzegging en het blazen van het boerhoorn vergaderd ten huize van Erven H Perkaan te Wezup, ten einde verschillende zaken,' de belangens van het gehucht W.,zup, en de markte van Wezup rakende te bespreken. Oordelende, dat het noodzakelijk is, volmagten te benoemen, die de belangen der markte eendrachtelijk zonder eenig eigen belang zullen behartigen, zoo hebben wij gemeend alvorens daartoe over te gaan, vast te stellen, als algemeene regel, hetgeen volgt:

Artikel Een. Alle de gruppen, waterlossingen, waterleidingen en wegen in de markte van Wezup aanwezig en bij de scheiding dier markte bepaald, zullen door de eigenaren en de gebruikers worden gemaakt en onderhouden, die zich hieraan onttrekt, zal geen schapen op de W.zupp-.;rheidegronden mogen doen medeweiden en alzoo van de gemeene Kudde schapen, zullen worden uitgesloten.

Artikel Twee. Ingeval er marktgenoten zijn, die niet te Wezup wonen, zullen van de velden van de ondergeteekenden geen gebruik mogen maken voor schapenweiden', indien er schapen bij hunne gevonden worden, aan anderen toebehoorende, deze zullen eenvoudig weg worden geschut.

*) Hypotheekregister CXCVIII, 56.