vergaderingen, die meestal eens per jaar werden gehouden, in de maand Januari, niet ter sprake. Er werd door de volmachten •—• het bestuur bestond uit drie zgn. volmachten, die namens de gemeenschappelijke eigenaren optraden en waarvan er één de rol van boekhouder-volmacht vervulde rekening en verantwoording gedaan over het voorafgaande jaar; de voor dat jaar aftredende volmacht ieder der drie volmachten trad afwisselend om de drie jaar periodiek als zoodanig af, maar was direct herkiesbaar werd meestal herbenoemd. Een enkele maal gebeurde het wel eens, dat een aftredende volmacht, als gevolg van een gerezen oneenigheid, niet werd herkozen. Dit leidde dan meestal ook tot het aftreden van beide of van één der andere volmachten. Ook de andere, tusschentijdsche, vacatures werden op de markevergadering opnieuw vervuld. Dan werd er besproken, welke der markewegen en der niet onder de schouw van de marke of van een waterschap staande waterloopen *) in het komende jaar door de „boer” zouden worden „gemaakt”, dat wil dus zeggen, in goede staat van onderhoud gebracht. Tenslotte kwam dan het verhuren van het jachtveld aan de orde.

Dit waren de normale, vrijwel jaarlijks terugkeerende punten. Daarnaast waren er soms nog speciale onderwerpen, die om behandeling vroegen, zooals de aan- of verkoop van een stukje grond, de verkoop van hout op stam, de verharding van een markewegje of iets dergelijks. Zoo viel er b.v. het besluit om gezamenlijk de zandverstuiving, die door de doortrekkende kudden weer sterk aan het stuiven was geraakt, te „maken”, het zandslag met deimen te beplanten en gedurende een jaar de schapen uit het verstuivingsgebied te weren.

Soms bewoog de marke zich op een gebied, dat later tot het onomstreden terrein van de gemeente zou behooren. Zoo besluiten de markegenooten in 1902 tot het aanschaffen van straatlantaarns voor het dorp Meppen. Aan de volmachten wordt opgedragen er voor te zorgen, dat vóór November van dat jaar, wanneer het winterseizoen met zijn donkere dagen weer aanbrak, de straatverlichting in orde zcu zijn. Deze lieten er geen gras over groeien. Het kasboek van uitgaven bevat voor het jaar 1902 onder meer de volgende uitgaven:

Betaald voor drie Lantaarnpalen / 6.—

Betaald voor drie Lantaarns / 16.—

Betaald voor de vracht van de Lantaarns . . . f 0.80

Omstreeks 1900 gingen de markegenooten van Zweeloo over tot de aan~ stelling van een nachtwacht. Er werd een aanslagregeling vastgesteld, om op

*) De wél onder schouw staande slooten moesten door de aanliggende eigenaren telf worden onderhouden.