tot verwalter benoemden P. B. Door bemiddeling van den Stadhouder verkreeg deze daarop „een soldatenpaeie tot dertich stuivers sweekx onder compe. van de capt. Rutgers van Dongen”.)

Het mag eenige verwondering wekken, dat Homan(s) niet de opvolger van zijn zwager werd. Gezien de reeds eerder vermelde gewoonte om een schultambt veelal in dezelfde familie te laten, zou dit zeer gewoon zijn geweest, terwijl Homan bovendien als no. 1 op de nominatie voorkwam.

13. Lambert Wolthers. Door R. en E. als schulte gekozen 3 Maart 1691, met vergunning, zoolang de Stadhouder nog te velde is, provisioneel zonder commissie in dienst te treden. (In dezen tijd geschiedde de keuze door R. en E., doch de commissie werd door den Stadhouder uitgereikt. H. —) Hij resigneert zijn ambt 21 Maart 1722 en sterft 30 Mei (1735). Dr. V. 1902 (waar ook het grafschrift op de zerk in de Vriezer kerk voorkomt).

Het door mij tusschen haakjes geplaatst sterfjaar is problematisch; het opschrift op het zerkje (een stuk van een altaarsteen) in het koor van de kerk laat ruimte voor de veronderstelling, dat het jaartal 1736 is, zooals het bv. ook, blijkens een van dezen afkomstige notitie, gelezen is door win. den heer P. H. Oosterman, indertijd hoofd der school te Peize, die het als zijn speciale taak heeft beschouwd, naar het schijnt, om studie te maken van de geschiedenis der familie Wolthers.

Blijkens voormeld opschrift is Lambert Wolthers overleden op 30 Mei. 1735 (of 36), in den ouderdom van 68 jaar. Ook ligt in het koor begraven Gesina Hilbing, overl. 23 Juli 1723, in den ouderdom van 46 jaar, volgens den hr. Oosterman de echtgenoote van L. W. Er zijn voorts nog twee zerkjes, die de namen vermelden van leden der familie Wolthers. i)

14. Harmjan(in Dr. V. 1902 genoemd Herman Johan) Wolthers. Aanstelling als minderjarige door R. en E. 21 Maart 1722; commissie van Drost en Gedeputeerden en eed 8 December 1729; in functie tot Mei 1775. (Dr. V. 1902).

Ik zag verschillende stokleggingsbrieven, door dezen schulte opgemaakt; hij noemt zich daarin steeds Harm Jan Wolthers; zijn zegel vertoont drie klaverbladen, in de volgorde 2 en 1.

Aanstelling van minderjarigen komt meer voor; diverse voorbeelden in Dr. V. 1868.

Blijkens het doopboek van Vries had schults Wolthers (volgens den hr. Oosterman in 1738 te Peize gehuwd met Anna C. Ketel), verscheiden kinderen, w.o. een dochter Gesina Frederica, gedoopt 29 Jan. 1741. Deze Gesina huwde in 1775 met Anne Huydekoper te Hoogeveen. Over den zoon van dit echtpaar

') Zie: Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der proT. Drenthe, door Mr. Belonje en J. Westra van Holthe; Van Gorcum 1937.