Ook wordt in Dr. V. 1902 meegedeeld, dat 81. op 5 Mrt. 1689 door R. en E. werd gecasseerd als kapt. geweldiger. Een cassatie-besluit vond ik het eerst onder dagteekening van 6 Maart 1688. Toen werd door R. en E. besloten tot cassatie van den kapt.-geweldiger en zijn soldaten, wanneer zij niet ijveriger zijn, terwijl zij verbannen en gegeeseld zullen worden (een krasse maatregel ten opzichte van politie-personeell), indien zij accoord maken met bedelaars of arme lieden; voorts mogen zij niet aanzitten met de andere gasten op bruiloften, uitingen (begrafenissen) en verdere groote maaltijden. Op 5 Maart 1689 volgde een bevestiging van de verbodsbepalingen, terwijl kapitein 81. en ’s Lands soldaten alsnog voor een jaar werden gecontinueerd; ’t weekgeld werd bepaald op een ducaton voor den Kapitein en een halve voor diens soldaten. Voor de volledigheid kan nog worden aangeteekend, dat 23 Novb. 1697 door R. en E. het besluit werd genomen een Kapt. Gew. aan te nemen op een weekgeld van 2 ducatons en van 12 soldaten, op een rijksdaalder per week. Er zal wel eenig verband zijn geweest tusschen de te geringe activiteit en het te lage salaris!

12. Engelbertus Linthorst.

Komt voor als schulte van Vries op 24 Sept. 1677. Hij is overleden vóór 3 Maart 1691. (Dr. V. 1902).

Zooals vermeld, was hij een kleinzoon van no. 9, een zoon van no. 10 en een stiefzoon van no. 11.

Op 3 Maart 1691 kwam bij R. en E. een nominatie van D. en G. voor ’t schultambt Vries ter tafel, vacant door het overlijden van den schultes Engelbertus Linthorst; de nominatie bestond uit Harmen Homans, en Lambert Wolters, eigenerfden te Vries, en Pieter Budde. Tot schultes van Vries werd geëligeerd L. Wolters.

De hier genoemde Harmen Homan(s) was een zwager van den overleden schults Linthorst; hij was gehuwd met diens zuster Gesina Linthorst. (Genealogie Kymmell, R. A. Assen, bl. 128, bUjkens mededeeling van den hr. Westra van Holthe). Door dit huwelijk, gesloten in 1671, kwam naderhand de naam Linthorst Homan in de wereld.

Pieter Budde is verwalter-schults van Vries geweest (blijkens Rechtdagen Dr. en Gedep. 21 Apr. 1692, waar hij als oud-verwalter-schults van Vries voorkomt) .

In den Inventaris der oude Statenarchieven in het R. A. te Assen, bewerkt door Mr. Joosting, wordt onder no. 1230 ten aanzien van Budde het volgende medegedeeld:

Stukken betreffende vergoeding door Drost en Gedeputeerden geschonken aan P. Budde, verwalter-schulte van Vries, in verband met opdracht schultambt aan L. Wolters. 1692. 1698. (Gecommitteerden tot den Rekendag droegen het schultambt op aan L. W. met voorbijgang van den door den Stadhouder