Berichten.

C. MESSEMAKER. j-

GOUDA. — Uit Gouda bericht men ons, dat de heer Christiaan Messemaker aldaar den I7den November 11. in den ouderdom van 84. jaar is overleden.

Hij was president van het naar hem genoemde Goudsche Schaakgenootschap „Messeniaker" en, ofschoon hij de bijeenkomsten van deze club in den laatsten tijd niet meer bezocht, nog steeds een zeer sterk speler.

Tot omstreeks 1885, toen de jongere generatie, de gebroeders van Foreest, Tresling, Loinan en Olland, opkwamen, behoorde de overledene tot de allersterkste spelers van ons land. Van 1877 tot 1885 streed hij steeds met succes in de Eerste-, toenmaals Hoogste klasse van de jaarlijksche groote Bondswedstrijden mede. Te 's Gravenhage in 1877 behaalde hij den 3den, in 1879 te Rotterdam den 2den, in 1880 te Gouda wederom den 2den, in 1881 te 's Gravenhage den 4den, in 1882 te Amsterdam (boven Loman, Benima en Pinedo) den isten prijs. In 1884 te Gouda nogmaals den ien en in 1885 te 's Gravenhage den 2den prijs. Na dit jaar behoorde hij niet meer tot de prijswinners, doch speelde toch nog eenige malen met goed gevolg mede. In 1890 te Gouda won hij o. a. van Jhr. A. E. van Foreest ééne wedstrijdpartij en maakte de tweede remise.

Messemaker was een om zijn aangenaam karakter gewild tegenstander. De ouderen onder ons, die het voorrecht genoten, in nu lang vervlogen tijden, met hem te spelen, stelden prijs op zijn vriendschap. Met hem is een onzer veteranen ten grave gedaald. Eere zijn nagedachtenis.

Competitiewedstrijd.

Er is getracht ook dit winterseizoen, evenals de twee vorige, een competitiewedstrijd tot stand te brengen tusschen Amsterdam, 's Gravenhage, Leiden en Utrecht. Ook de Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging werd tot deelname uitgenoodigd. Het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenootschap wenschte zich ditmaal te onthouden èn pogingen om in de plaats daarvan de Amsterdamsche Schaakclub tot deelname te bewegen leidden niet tot het gewenschte resultaat. Evenzoo bedankte de Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging. Alleen Leiden, Utrecht en 's Gravenhage waren tot medespelen bereid. Onder deze omstandigheden trok ook Utrecht zich terug en het resultaat is dus, dat bedoelde wedstrijd dit jaar niet zal worden gehouden.

Hetgeen zeer te bejammeren is. Want een bij uitstek geschikt middel voor propaganda van het spel blijft thans ongebruikt.

HELDER. — Schaakwedstrijd te Helder, uitgeschreven door de Schaakvereeniging „Morphy" op Dinsdag 26 December 1905 (2de Kerstdag) in het café „Central", Kanaalweg.

De wedstrijd wordt gehouden in 3 klassen.

Hoofdklassespelers kunnen in de iste klas medespelen doch geven pion en zet voor.

Voor elke klasse wordt een medaille, benevens andere prijzen beschikbaar gesteld.

Inleggeld f 0,50 per deelnemer.

Gespeeld wordt van 10—12•/«, van 1 Va—4 en van 5—7V2 uur-