Uitgeschreven Probleemwedstrijd.

Een wedstrijd in probleemcompositie is uitgeschreven door „Zlata Praha", uitsluitend van driezetters. Aantal inzendingen onbeperkt. Prijzen: 80, 50, 30, 20 Kronen. Prijsrechter: Dr. J. Dobrusky. Termijn van inzending: 31 December 1905. Adres: J. V. Stefanydes, Kgl. Weinberge 1030 b. Prag.

Chess Lyrics.

I

Eene aaneengeschakelde, uitvoerige beschrijving 1) van dit werk te geven gaat boven mijne krachten. Deze bekentenis, dat gevoel ik levendig, kan onmiddellijk

aanleiding geven tot den raad: zwijg er dan maar liever over. Edoch men

doet wat men niet laten kan en „Chess Lyrics" heeft op mij zulk een grooten indruk gemaakt, dat ik er eenvoudig niet over zwijgen kan. Ergo: ik moet er dus wel over spreken.

Zoo ben ik er dan toe gekomen mijn indrukken van dit merkwaardige boek weer te geven in afzonderlijke gedeelten, die ik wel opvolgend zal nummeren, al naar gelang zij verschijnen, doch die onderling in geenerlei verband tot elkander staan. Als meer dan „Praatjes", wensch ik ze dan ook niet beschouwd te zien.

Arthur Ford Mackenzie werd 6 Oct. 1861 te Kingston op Jamaica geboren. Nadat hij aldaar de „Church of England and Collegiale School" had afgeloopen 2), werd hij jongste onderwijzer aan deze inrichting, doch moest deze betrekking weldra om gezondheidsredenen nederleggen. Altijd sukkelende en met bijzonder zwakke oogen, werd hij in Febr. 1896 geheel blind om den 23sten Juni van dit jaar, nog onverwacht, te ove/lijden.

Heel veel meer zegt de bekwame bewerker van dit boek. de bekende probleemcomponist Alain C. White, niet over het eigenlijke leven van Mackenzie. Doch aan de hand van opzettelijk voor dit doel gecomponeerde problemen wijst hij ons op de eigenaardigheden van M.'s stijl, terwijl hij ook tal van bekende problemen van onzen meester met interessante aanteekeningen verrijkt. Bovendien geeft hij een respectabele lijst van M.'s bekroonde problemen, die waarschijnlijk nog onvolledig is. Voor het overige is Mackenzie zelf aan het woord met tal van opmerkingen over de probleemcompositie in het algemeen als over gewichtige onderdeden daarvan. Bovendien — en dit is eigenlijk het belangrijkste, niet waar? — weidt Mackenzie menigmaal over zijne eigene problemen uit.

Wat nu de bijgaande problemen aangaat, ik meende mij aan gebrek aan piëteit tegenover den grooten probleemcomponist schuldig te maken indien ik den lezer niet vóór alles M.'s eigen lievelingen (pets) overlegde. Dit zijn dan No. 1676, No. 1260 (Mei 1903) en No. 1677. Van den 2zet zegt M. o. a. dat niemand er meer de gebreken van kan voelen dan hij. „Hoe paradoxaal het ook klinken moge," zoo voegt hij er ongeveer aan toe, „ik ben er van overtuigd, dat dit

1) Van een recensie is geen sprake.

2) Er staat: after graduating the Church of England and Collegiate School in Kingston.