teruggeeft, — wanneer alles zich over het wedergeschonken leven verblijdt en met de lenteluchtjes moed, hoop en vrede inademt — dan ontwaakt de drift tot vernieling bij den mensch , en de misdaad viert in Engeland haar moordsaizoen. Het schijnt alsof de mensch juist dit contrast van het aangename, vreedzame leven in de natuur noodig heeft, om zich geheel te verbitteren en zijnen moordlust ten top te voeren.

Zoo veel is zeker, dat de moorden in Engeland in het voorjaar het meest plaats hebben en de bijna elementaire aanstekingskracht der misdaad bewijzen. Een moord, die onder buitengewone omstandigheden en met eene niet alledaagsche toepassing van wreedheid of berekening gepleegd wordt, komt bijna nooit alleen. Alle dagbladen geven er berigt van en spreken hun gevoelen er over uit, terwijl zoo iets een tijd lang het voornaamste onderwerp van discussie in koffijhuis en familie uitmaakt. Plotseling wordt het publiek door het berigt verschrikt van een nieuwen moord, die onder gelijke omstandigheden, om gelijke redenen en met gelijke middelen gepleegd is. De openlijke discussie neemt meer en meer in vuur en ijver toe, en ontvangt nieuw voedsel door nieuwe gevallen, die in de voetstappen der oude treden. De dagbladen beginnen hun hoofdartikel te dezen opzigte met de woorden : //De moord is eene manie geworden!" En zoo is het ook. Eindelijk komt hij regtstreeks als doel voor. Men treft jaarlijks gevallen aan, waarbij zich hoegenaamd geen reden voor de zaak meer laat ontdekken. Maar dit is dan ook de hoogste trap van het delirium; de koorts verteert zich in hare eigene hevigheid, en weldra zinkt de kunstmatig toegenomen misdaad weder tot zijnen normalen toestand terug.

Van waar kwam het dat de garrotte drie maanden lang eene bevolking van drie millioen zielen zoo veel schrik wist aan te jagen, en eene magt werd, voor welke de met regt beroemde Londensche veiligheidspolitie, de geheele crimineele regtspleging, ja ik kan zeggen de geheele beschaafde bevolking van de overbeschaafde wereldstad, magteloos ineenzonk? De sociale oorlog, die onder den naam garrotte zoo lang in de volkrijke straten van Londen gevoerd werd, heeft nog wel niet uitgewoed, maar is toch meer tot de goede orde teruggekeerd, en wat nu en dan nog voorkomt, bewijst dat het geslagen leger der misdaad zich op den terugtogt bevindt.