Excelsior te Utrecht organiseerde ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een belangrijk tournooi. Kersttournooi Leerdam, Massakamp D.C.L.—'t Gooi, damshow in Apeldoorn, damdag in Klundert, drie provinciën-tournooi Groningen—Friesland—Drente, om maar enkele van de voornaamste te noemen.

De Jeugdschoolwedstrijden werden in 1949 in alle delen van het land georganiseerd. Hier ligt de toekomst van de N.D.B. Dit succes mag niet meer worden losgelaten, maar moet overal worden uitgebreid.

Het Bondsorgaan.

In de loop van het jaar was de redactie van ons orgaan nogal aan wijziging onderhevig. De vervanging van de Hoofdredactie was een gevolg van enige artikelen over „Zondagsrust", waarover ook het Bestuur zijn afkeuring uitsprak.

De heer Polman moest om gezondheidsredenen ontslag nemen. Onder dankzegging voor zijn werkzaamheden wensen we de heer Polman gaarne algeheel herstel.

De heer Laros, partij-analyses, zag zich kort na zijn benoeming door familieomstandigheden genoodzaakt zijn rubriek prijs te geven.

Buiten- en Binnenland vielen de Hoofdredactie tijdelijk ten deel.

Uwe vergadering zal tijdelijke benoemingen moeten bekrachtigen, terwijl over andere rubrieken redacteuren zullen moeten worden benoemd.

Jubilea.

Constant te Rotterdam herdacht het 50jarig bestaan.

Damlust te Zuidscharwoude en de damclub „Zwolle" bestonden 40 jaar, H.D.G. te Hilversum en D.D.V. te Dordt 35 jaar. Huizen (N.H.) 25 jaar, alsmede R.D.G. te '-Gravenhage, D.V.S. te Groningen 15 en Damclub Gorinchem 12^ jaar. Deze opgaven mag niet als volledig worden beschouwd.

Voorts bestonden de Haagse Dambond 25 jaar, de Dordtse Dambond 20 jaar.

Een zeldzaam jubileum, waarop slechts een enkeling misschien in de toekömst zal kunnen bogen, vierde de heer J. H. Vos te Amsterdam. Hij nam voor de 25e maal deel aan de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland.

Deze sympathieke figuur in de N.D.B., die zoveel baanbrekend werk heeft verricht, werd bij deze gelegenheid „het lidmaatschap van verdienste" verleend. Een erkenning, die voor de eerste maal werd uitgereikt.

Het Bondsbestuur.

In de vacature van penningmeester werd door uwe vergadering benoemd de heer V. F. Tromer te Rotterdam. Overigens kwam in het bestuur geen wijziging.

Algemeen.

Zo was 1949 wat propaganda voor ons spel betreft een zeer gunstig jaar. Overal werd meer belangstelling aangetroffen. Het gevolg hiervan zal moeten zijn, dat ons ledental ook spoedig oploopt. De resultaten zullen blijken bij de aanvang van het winterseizoen.

Met een hartelijk woord van dank aan allen, die mij ook dit jaar weer zoveel medewerking verleenden, sluit ik dit verslag.

LIEVE.

WEDSTRIJDREGLEMENT.

Op de algemene vergadering zal o.m. behandeld worden het wedstrijdreglement. Bij de samenstelling doen zich echter grote principiële vragen voor.

Daarom acht het Bondsbestuur en de reglementscommissie het meer gewenst, dat de algemene vergadering zich volledig uitspreekt over deze punten aan de hand, waarvan dan het wedstrijdreglement zal worden opgesteld.

Wel is het de bedoeling dat het reglement in zijn geheel bij de e.k. competitie in toepassing wordt gebracht.

Op de vergadering 1951 zal dan het gehele reglement ter goedkeuring worden voorgedragen.

De aan U voor te leggen vragen volgen hieronder met de mening van het Bestuur en Reglementscommissie.

Vraag 1. Moet het wedstrijdreglement ten opzichte van de wedstrijden, welke door de provinciale bond worden georganiseerd, volledige bepalingen bevatten ?

Antwoord bestuur en reglementscommissie : ja.

Vraag 2. Is het wenselijk wijziging te brengen in de verplichte samenstelling van het tiental en te bepalen, dat elke vereniging haar tiental "bij elke wedstrijd kan opstellen, zoals het haar goeddunkt, mits zij gebruik maakt van de tien vóór de aanvang van de competitie opgestelde spelers ?

Antwoord bestuur en Commissie : Ja.

Vraag 3. Is het wenselijk ter herziening van het spelpeil te bepalen, dat de oude indeling wordt vervangen door een nieuwe (piramidevormig), waardoor verschillende verenigingen zullen degraderen naar een lagere klasse ?