De heer Mantel dankte de burgemeester voor deze waarderende woorden en hoopte op de volle merewerking van het gemeentebestuur, als straks wedstrijden voor de schooljeugd zullen worden georganiseerd.

De heer Schröder van de Chr. Damvereniging uit Amsterdam bracht hulde aan de Twentenaren, die het klaar speelden zoveel jongeren voor de damsport te interesseren.

De heer J. H. Willems uit Breda, voorzitter van de Nederlandse Dambond attendeerde op het baanbrekende werk van Twente's Eerste voor de Damsport in het Oosten des lands. De bond heeft daar grote waardering voor. Spr. hoopte, dat de jeugd het voetspoor der dampioniers zal volgen. Hij bood in verband met het veertig jarig jubileum 'n fraaie plaquette aan. De gebroeders Mantel werden vervolgens voor hun eminente werk onderscheiden.

De voorzitter van de Provinciaal Overijsselse Dambond, de heer C. A. Wagenaar uit Goor, stak de loftrompet over Twente's Eerste voor haar werk in de Oostelijke dambond. Hij noemde de jubilaresse de parel in de kroon van de O.D.B. Steeds was Tw. Eerste een prettige tegenstandster. Bloemen vergezelden deze woorden. Namens de Goorse Damclub bood spr. eveneens bloemen aan.

Namens de Damclub „Almelo" sprak de heer Krommendijk onder aanbieding van bloemen, namens de vereniging Borne de heer Planting onder aanbieding van een enveloppe en namens de damclub Zwolle de heer Lankhorst, die zijn gelukwens even¬

eens met een bloemstuk illustreerde.

De heer A. Mantel huldigde daarop de jubileumcommissie, speciaal de heren J. J. Jurg, Kolvoort en Ten Cate.

De voorzitter der feestcommissie, de heer G. Mantel, merkte op, dat het dammen in veler ogen een heel eenvoudig spel is, doch het is minstens gelijkwaardig aan het schaakspel. Twente's Eerste wil in de toekomst de diepere betekenis van het damspel aan de jeugd doorgeven.

In de loop van de avond overhandigde spr. aan zijn broer een fraaie voorzittershamer. Aan de prijswinnaars van de damtournooien reikte hij de fraaie prijzen uit. De heer Luyerweert ontving een medaille voor de fraaiste combinatie in het tournooi. De heer en mevr. Jurg werden hartelijk gehuldigd voor hun vele werk.- Geschenken vergezelden deze woorden en een spontaan applaus bewees, dat de vele dammers het er volkomen mee eens waren.

De dames der officials werden met bloemen verrast, waarna een comité uit de dames der leden bij monde van mevr. Lulof een hoeveelheid speelmateriaal aanbood.

De jubileumavond, welke zich kenmerkte door een prettige vriendschappelijke sfeer, werd opgeluisterd door het A.G.G. cabaret, een amateursgroepje, dat onder leiding van Bennie Vos de revue „Zet vandaag je zorgen opzij'' opvoerde, een reeks cabaretnummers en schetsjes. Medewerking verleenden de zangers „De twee K.K.'s", het duo Johny en Co. en het dansorkest „The Rhythme Stars".

Van Hier en Daar

NOGMAALS DE STUDIE

Redacteur : R. C. KELLER Van Speijckstr. 55 bel, A'dam

DEN DOOP

De bizonder interessante studie van A. den Doop in de stand voorafgaande aan de Woldouby-stelling (zie Het Damspel van Maart 1949, pag. 41 en van Mei 1949 pag. 71) heeft in één der varianten een eindspel opgeleverd, dat fraaie mogelijkheden bevat, maar uiterst lastig is. Het gaat om de volgende stand :

Den Doop heeft, op grond van diepgaande onderzoekingen de

overtuiging, dat de stand remise is. Het aantal mogelijkheden is naar zijn mening echter zo groot, dat het on¬

doenlijk is ze alle aan te geven.

Een dergenen, die naarstig naar een winst hebben gezocht is Jan Metz. Daarbij ontdekte hij de volgende fraaie winstmogelijkheid :

(Zie diagram) 1. — —.— 4—36; 2. 35— 30, 36—41 ; 3. 29—23, 19X28; 4. 15-10, 28—32 ; 5. 30—24. Metz meent, dat hier 10—4 wit niet baat, omdat wit na 32—37 met z'n dreigingen te laat zou komen. Na de gespeelde zet ligt de kern van de winst, zoals Metz aangeeft, in het geblokkeerd houden van de lange lijn, totdat wit met zijn stuk op 30 die lijn moet overschrijden.

5. 17—21 ; 6. 24—20 (op 24-19,

41-36, 10—5, 32-38, 5—14, 38-42 volgt op 14—20, 42—47 en op 14—3, 42—48 en 36—31), 7—11. De stand is nu: