het mag met ere worden vermeld, zij wisten steeds de eerste of tweede plaats te veroveren. Onder de Franse deelnemers was er een, die nimmer mankeerde; deze was Joseph Vardon, te Caen wonende. Hij was voor ons geen onbekende, want hij behoorde destijds tot de deelnemers aan een internationaal tournooi, in Rotterdam gehouden (ca. 1890). Er waren toen 15 deelnemers, er werden drie tot vier partijen per dag gespeeld. Vardon kwam als vierde aan. Maar Vardon was ook een problemist van naam; meer dan 1000 problemen zijn van hem verschenen, gepubliceerd in ,,Le Jeu des Dames" en enkele andere bladen en tijdschriften.

Van zijn hand verscheen ook „Jeu de Dames a la Polonaise", notes d'un amateur, uitgave Delattre-Lenoel, Amiens (1889), waarin 90 van zijn mooiste problemen zijn opgenomen.

Vardon was ingenieur bij de Franse Staatsspoorwegen (hij stierf in December 1916, ouderdom 86 jaar) en het lag natuurlijk, in zijn aard, ook „curiositeiten" over het damspel te geven. In zijn voornoemd werk geeft hij alsdan een opsomming van de mogelijkheden, welke bij het damspel kunnen voorkomen. Zo toont hij b.v. aan, dat met drie dammen (of schijven) tegen drie dammen of schijven) 317.900.000 standen kunnen voorkomen, en .— schrik niet — bij '20 tegen 20 niet minder dan 49.5 trillioen (dammen of schijven). Aan het slot schrijft Vardon: Wij hebben een ogenblik gedacht de Eifeltoren er bij te halen, maar milliarden en milliarden Eifeltorens zouden onvoldoende zijn om de Stapels diagrammen nabij te komen. Hij besluit: De Eifeltoren is een realiteit, de benodigde diagrammen worden nimmer gedrukt.

In 1904 ontving ik van Vardon 12 nog nimmer .— en ook nu nog niet -— gepubliceerd problemen. Wij zullen deze in twee series van zes in onze volgende rubrieken opnemen. Natuurlijk moeten wij deze niet vergelijken met onze huidige composities; er worden nu eenmaal andere eisen gesteld. Maar, om onze oplossers aan te moedigen, loven wij voor degenen, die zes of meer goede oplossingen inzenden één, die alle 12 goed oplossen, twee prentbriefkaarten uit, voorzien van Vardon's handtekening. Al deze kaarten, dat komt er nog bij, herinneren aan de grote geallieerde invasie van 1944, want practisch al deze plaatsen zijn voorgekomen in de dagrapporten bij deze voor de

wereldoorlog beslissende aanval.

* * *

KORTE BUITENLANDSE NOTITIES.

Onze lezers zal het zeker interesseren te vernemen:

-— dat de Canadees-Amerikaanse Dambond onlangs zijn 40-jarig bestaan herdacht. Er hadden gedurende 3 dagen grote feestelijkheden plaats, terwijl er een brochure werd uitgegeven, waarin de verrichtingen van leden, clubs en kampioenen werden beschreven. Jammer, dat deze Bond er nog steeds niet toe heeft kunnen besluiten tot de Internationale Dambond toe te treden;

— dat te Loison-sous-Lens de bekende Franse speler en problemist Georges Sjoberg is overleden. In 1948 en 1949 nam hij deel aan de wedstrijden om het kampioenschap van Frankrijk. Onze zusterorganisatie verliest in hem een zeer trouw lid;

— dat door onze Franse vriend Maurice Nicolas een boekwerkje is samengesteld, bevattende een verzameling van zeer interessante problemen. De prijs voor het buitenland bedraagt 150 francs (verzendkosten inbegrepen). Bestellingen bij de hoofdredacteur van L'Uffort, Pierre Lucot, 4 Route de Stains, Bondy (Seine);

— dat eveneens aan bovenstaand adres verkrijgbaar is een door de Russische meester Guillaroff uitgegeven verhandeling over het spel op de 100-ruiten. Het bevat 130 diagrammen en is 46 bladzijden groot. Op verzoek van de secretaris van de I.D.B. gebruikte de schrijver de annotatie Manoury. De prijs is ongeveer 300 francs.

— dat het bestuurslid van de Internat. Dambond en president van de Zwitserse Dambond de heer Monney, thans een propaganda-tournee maakt door Zwitserland met het doel in verschillende steden clubs op te richten. Een zeer prijzenswaardige activiteit.

— dat zijn collega Damoiseau van de Belgische Dambond en de ook in ons land bekende speler Vaessen resp. op de le en 3e plaats eindigden in de Luiker-club Damier Mosan,

* * *

Tenslotte geven wij hier een passage weer uit het jaarverslag van de secretaris van de Intern. Dambond:

De dammer, die in het buitenland reist, zal de Bond grote diensten bewijzen door in contact te treden met de Bonden of spelers van de niet aangesloten landen, waardoor de taak van het Bestuur van de I.D.B. ten zeerste zal worden vergemakkelijkt.

J. H. W.