J. .J Jurg in vogelvlucht iets vertelt over de geschiedenis van „Twente's Eerste" gedurende de afgelopen 40 jaar.

Een statistisch overzicht vermeldt de namen van club- en persoonlijke kampioenen vanaf het eerste contact met de andere Overijsselse Damclubs in 1917.

In de periode 1917 —1949 behaalde voorzitter A. Mantel 3 maal en de secretaris J. J. Jurg 4 maal het clubkampioenschap. „Twente's Eerste" werd 8 maal clubkampioene van Overijssel, waarbij valt op te merken, dat de laatste 4 jaar het clubkampioenschap ononderbroken behaald werd.

In de lijst der persoonlijke Overijsselse kampioenschappen kwamen wij 4 maal de naam van J. Jurg tegen. De clubsecretaris is dus niet alleen een bekwaam en verdienstelijk bestuurslid van „Twente's Eerste", ook op het dambord oogstte hij successen, welke men gaarne bij een jubileum memoreert.

Niet onvermeld mag blijven, dat J. Jurg bovendien de titel van Meester-dammer, in door de N.D.B. georganiseerde wedstrijden, behaalde.

„Twente's Eerste" wordt wel eens de club der Mantels genoemd. Deze naam is niet ten onrechte gegeven, want A. en G. Mantel hebben jarenlang een vooraanstaande rol in „Twente's Eerste" gespeeld.

De hierboven vernoemde overzichtsstaat vermeldt 7 maal de naam G. Mantel, broer van de huidige voorzitter A. Mantel, als kampioen van „Twente's Eerste" in de jaren 1921 —1928. Blijkbaar stond G. Mantel toen in zijn club op een eenzame hoogte.

G. Mantel was bovendien de eerste voorzitter van de Provinciale Overijsselse Dambond. Voor zijn vele verdiensten voor Bond en Spel werd hij later tot ere-lid benoemd.

De huidige voorzitter A. Mantel maakte jarenlang deel uit van het Bestuur van de Provinciale Organisatie. De oprichting van de Provinciale Overijsselse Dambond in

1927 is het werk geweest der gebroeders A. en G. Mantel.

Wij deden slechts een greep uit de vele herinneringen, welke wij uit het Jubileumnummer opdiepten.

Niemand kan het ons euvel duiden, als wij ons beperken tot enkele der meest belangrijke bijzonderheden uit „Twente's Eerste" historierijke verleden.

Een jubileum zonder feestavond is haast niet denkbaar. Daarom werd op Zaterdag 4 Februari een feestavond gegeven, waarop ook de dames waren uitgenodigd.

Het „A.C.G.-cabaret" onder leiding van Bennie Vos voerde een revue op onder de titel: „Zet vandaag je zorgen op zij", terwijl verdere medewerking verleenden het duo Johny en Co., het dansorkest „The Rythme Stars" en de „K.K.", twee zangvirtuosen.

In het Jubileum-nummer, waarvan de fraaie voorpagina is ontworpen door F. Haanstra te Markelo en dat op kunstdrukpapier werd uitgevoerd door de drukkerij Hofmeijer en Zn. te Hengelo, werd ons reeds de gelegenheid geboden „Twente's Eerste" aan de vooravond van haar 40-jarig bestaan te feliciteren en mochten wij de vele verdiensten en successen op organisatorisch en speltechnisch gebied van deze sympathieke en actieve club in het Oosten des lands naar voren brengen.

Mede uit naam van het Bestuur van de N.D.B. en alle aangesloten verenigingen willen wij ook in het Bondsorgaan van onze warme sympathie voor „Twente's Eerste" doen blijken en gaarne de nog in feeststemming zijnde club van harte gelukwensen, haar tevens ook op deze plaats dank brengend voor het vele, dat zij in de loop vaa haar 40-jarig bestaan deed voor de technische ontwikkeling van ons mooie, interessante spel en de groei van onze Bond.

J. H. WILLEMS.

IJmuiden bezit een kwart eeuw een damclub, die er zijn mag

Huldiging van de pioniers op 18 Februari }

In de kleine zaal van Thalia zal op 18 Februari een aantal dammers worden gehuldigd, die 25 jaar terug de eerste clubavond van D.C.IJ. en de oprichtingsvergadering op 15 Februari 1925 hebben bezocht.

Het toen gekozen bestuur bestaande uit de heren D. Ott, L. Koetsier, J. Smit en J. Kramer evenals de voorzitter G. v. Zanten hebben op deze eerste clubavond in het

Koning-Wilhelm-huis nooit het vermoeden gehad, dat hun clubje zou groeien tot een der grootste en sterkste verenigingen van de Nederlandse Dambond.

IJmuiden telde in het verleden twee damclubs welke in 1927 tot fusie besloten onder de naam Damclub IJmuiden.

Onder leiding van de pas tot de club toegetreden secretaris K. de Jong en onder de