jaren lang te zien. Misschien kunnen de Tilburgse dammers nog iets omtrent een en ander te weten komen. Wij hebben grote belangstelling voor de geschiedenis van ons spel. Zo vernamen wij ook nog dat Beauregard, behalve een meester op de 144, iOO en 64 ruiten, tevens een meester op het biljart geweest is, die de grootsten op dat gebied eveneens wist te slaan. Verder vernamen wij dat Content (zie lijst Oct. No.) in 1900 Zomerdijk als K. v. Ned. opvolgde, zodat wij zeer nieuwsgierig zijn hoe de lijst der kampioenen in de vorige eeuw teruggaat, en wie ons daaraan helpen kan ! Content, ook hoofdklasse schaker (!) en eersteklasse biljarter, was de eerste die in ons land simultaanseances gaf.

J. H. M.

Rotterdam. Naar wij even voor de Kerstdagen van bevriende zijde uit Rotterdam vernamen, zal de heer A. Hagenaars medio Febr. het Rotterdamse ziekenhuis verlaten.

Een ieder zal begrijpen met hoeveel blijdschap wij deze mededeling ontvingen en wij waren een der eersten om vriend Hagenaars van harte te feliciteren met zijn terugkeer binnenkort in de kring der zijnen, na een verblijf van bijna 2Y2 jaar in het ziekenhuis. Wij zijn ervan overtuigd, dat de talrijke vrienden van de heer Hagenaars deze mededeling met even grote vreugde zullen 'ontvangen. Van harte welkom thuis, vriend Hagenaars. J. W.

Rotterdam. De vereniging Constant werd ongeslagen kampioen van de hoofdklasse. Als 2e eindigde Het Oosten. Proficiat.

Constant zal nu om het kampioenschap van de provincie Zuid-Holland de strijd moeten aanbinden tegen de kampioen van het district Den Haag en Leiden.

Afgebroken Partijen, Volgens een mededeling van de heer V. Tromer, competitieleider district Rotterdam, werden voor de persoonlijke wedstrijden in genoemd district 450 partijen voor de hoofdklasse gespeeld. Hiervan werden 30 partijen afgebroken en slechts 3 uitgespeeld.

De nieuwe landelijke regeling werkt dus uitstekend, aldus concludeert de heer Tromer. En wij zijn het daarmede eens.

Goes. De Zeeuwse kampioen L. Anderson won van de Brabantse en Limburgse provinciale kampioenen, waardoor hij het recht verkrijgt mee te spelen in de voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Nederland.

Zwolle. Damclub „Zwolle" herdacht op 23 Dec. 1949 zijn 40-jarig bestaan. De feestelijke bijeenkomst werd gehouden op 20 Dec. 1949 in „De Eikenboom".

Damvereniging „Huissen". Deze actieve Gelderse vereniging heeft het aangedurfd van 26 t/m 30 Dec. 1949 een internationaal tournooi te organiseren. De medewerking, die van het Gemeentebestuur en plaatselijke verenigingen werd ondervonden, valt te prijzen.

Deelnemers waren o.a. onze nationale kampioen F. Gordijn, de Belgische kampioen O. Verpoest, de kampioen van de Damier Parisien P. Dionis, de kampioen van Zwitserland A. Grignard te Genève, de kampioen van Gelderland en Huissen A. H. v. Aalten en de heer Ph. J. Ham, Rotterdam. Alsnog aangevuld met Geert v. Dijk te Wageningen en de blinde 71-jarige dammer A. Molsen te Rotterdam.

In het volgend nummer komen we op deze gebeurtenis terug.

PERSOONLIJK

kampioenschap van Nederland 1949

Geen barrage-partijen.

In de finale persoonlijk kampioenschap van Nederland 1949 eindigden 5 spelers, ieder met 14 punten. Het gevolg daarvan was, dat een herkamp voor bezetting van de plaatsen 4, 5 en 6 nodig was.

Doordat echter een van genoemde 5 spelers (de heer J. H. Vos te Amsterdam) aan een te houden herkamp niet deelneemt en er in de finale 1950 een twaalfde plaats open was, heeft het bestuur NDB besloten deze herkamp niet te doen plaats vinden, doch de overblijvende vier spelers, namelijk de heren : C. Suijk, B. Dukel en A. Ligthart te IJmuiden en J. Metz te Amsterdam, ineens in de finale 1950 in te delen.

Westland. Voor de clubs aangesloten bij de Haagse D.D.B. werd door het bestuur H.D.D.B. een wisselbeker beschikbaar gesteld als prijs voor de winnaar van een clubcompetitie z.g.n. cup-systeem.

Kampioenschap Noord-Holland 1949.

H. Veenstra te Breezand won na herkamp met O. J. B. v. d. Sleen de kampioenstitel. Veenstra heeft nu recht van deelneming in de voorwedstrijd kampioenschap van Nederland 1950.