De N.D.B. zet met onverdroten ijver en ambitie ook in het nieuwe jaar zijn arbeid gestadig voort. Uitbreiding en popularisering van ons spel onder alle lagen der bevolking, zonder onderscheid te maken tussen confessionele- en maatschappelijke standen, is ons doel. Moge de beoefening van ons spel veel bijdragen tot culturele en geestelijke verheffing van onze leden, speciaal van de opgroeiende jeugd.

Allen, die ons in onze taak behulpzaam zijn, brengen wij gaarne onze oprechte dank.

Met de wens, dat het nieuwe jaar U en de Uwen in geestelijk en materieel opzicht veel geluk en welvaart moge brengen, eindig ik deze overzichtelijke beschouwing.

Joh. H. Willems

December, 1949.

Het Bestuur van de N.D.B. en de Redactie van het Bondsorgaan wensen allen een gelukkig en voorspoedig 1950.

L.

OFFICIEEL

Statuten en Huishoudelijke reglementen.

Aan alle provinciale- en districtsbesturen zijn statuten en reglementen toegezonden voor de bij hen aangesloten verenigingen. Overeenkomstig het besluit der jaarvergadering 1949 dient ieder lid van de bond hiervan een exemplaar te bezitten. De kosten zijn vastgesteld op ƒ 0.10 en 1 cent porto per exemplaar.

De prov. of districtspenningmeesters storten het verschuldigde bedrag op girorekening 284983 van de bondspenningmeester, V. F. Tromer te Rotterdam.

Natuurlijk zoveel maal 11 cent als het aantal reglementen, dat werd toegezonden. Spoedige afrekening wordt verzocht.

De bondssecretaris,

W. H. LIEVE.

BEDANKEN.

Het komt voor dat een club in de loop van het jaar bedankt.

Dit kan natuurlijk, maar dit bedanken wordt pas op 31 Dec. van het jaar van kracht, omdat ons reglement geen tussentijds bedanken kent.

De provinciale- en districtsbesturen dienen er dus rekening mede te houden, dat clubs steeds contributie verschuldigd zijn tot 31 December, dus een vol jaar.

Mochten er dus clubs zijn, die hieronder

vallen, dan zijn deze reglementair verplicht tot nabetaling van de contributie tot 31 Dec.

De Bondssecretaris, LIEVE.

HET BOEKWERK.

De bond beschikt nog steeds over exemplaren „Wat wij misten".

Voor nieuwe leden en eventueel voor prijsjes stelt de N.D.B. het boek verkrijgbaar voor het luttele bedrag van ƒ 0.60.

Ook voor schoolwedstrijden is dit boek bij uitstek geschikt.

Men bestelle bij onze bondspenningmeester onder storting van ƒ 0.60 op giro 284983 t/n V. F. TromePfe Rotterdam.

Nieuw toegetreden clubs kunnen van dit aanbod ook profiteren.

De Secretaris, W. H. LIEVE.

DAMSCHIJVEN.

Tal van clubs hebben geprofiteerd van het aanbod damschijven in het Octobernummer van „Het Damspel" 1949. Vol lof is men over dit materiaal.

Opnieuw kan de bond een aantal clubs helpen. Ge moet dan echter vlug bestellen. De prijzen kunt ge vinden in het Octobernummer 1949.

Er zijn inderdaad nog vele clubs, die materiaal gebruiken, dat zeker verbetering behoeft.

Doe het nu. Gij krijgt dan pracht materiaal.

Bestellingen worden direct uitgevoerd.

De Bondssecretaris, W. H. LIEVE.

= BINNENLAND

Adres : Hoofdredactie Tijdelijk Bondssecretaris.

Geschiedenis. In het Oct. No. maakten wij abusievelijk de vergissing Constant Stams als oprichter van „Constant" te noemen. Wel heeft Stams plannen gehad tot oprichting van een club, doch mocht dit zelf niet meer beleven. De mededeling bij de naam Zomerdijk (blz. 140) is gebaseerd op een lezing van Jack de Haas, gehouden te Rotterdam ± 1935, waarbij ook de heren Hagenaars, Olsen en Koopmeiners aanwezig waren. De Haas deelde toen o.a. ook mede, dat de leider der club, een kastelein, een zeker damprobleem op het plafond van de speelzaal liet schilderen, daar hij er grote bewondering voor had. Het was aldaar nog