gevolg van de verlaagde contributie-afdracht door de Provinciale Bonden, uiterste zuinigheid is geboden.

De nieuwe Statuten en het Huishoudelijk Reglement zullen eerstdaags in druk verschijnen en via de Provinciale Bonden aan alle verenigingen worden uitgereikt.

Dit betekent het einde van een periode, waarin wij op een „proefreglement" leefden en velen in feite niet wisten, waaraan ze zich hadden te houden.

Het Bestuur overweegt over te gaan tot herdruk van het „Toegelicht Reglement", waarvoor veel navraag blijkt te bestaan. Het Bestuur houdt zich gaarne aanbevolen voor aanvullingen of correcties van het huidig „Toegelicht Reglement", destijds samengesteld onder leiding van de Hoofdredacteur van ons Bondsorgaan, wijlen de heer P. D. de Graaf. De Reglementscommissie is bezig met de samenstelling van een nieuw Wedstrijdreglement aangepast aan de nieuwe bepalingen, welke in de afgelopen jaren tot stand kwamen. Een herziening op tal van punten bleek tevens noodzakelijk.

De resultaten van het werk dezer commissie hopen wij U op onze jaarvergadering in 1950 voor te leggen.

De moeilijkheden, waarop wij stuitten ten aanzien van spelers, die om religieuse redenen niet op Zondag in wedstrijden wensen uit te komen, konden gelukkig worden opgelost. Voor 1950 rekenen wij weer op de medewerking van de Zondagspelers, zodat ook in de komende wedstrijden om de hoogste titels alle rechthebbenden'hun kansen kunnen verdedigen.

Als anderzijds ook de principiële spelers begrip tonen voor de offers, welke de andere groep bereid is op dit punt te brengen, dan zijn wij op de juiste weg. Met enige goede wil kunnen dan incidenten en moeilijkheden, als voorgekomen tijdens de jongste wedstrijden om de hoogste landelijke titels, voorkomen worden.

Intussen blijft het waar, dat door versnippering der wedstrijden het ware tournooi-karakter dreigt verloren te gaan.

Plaatsing van enkele artikeltjes in „Het Damspel" door de inmiddels afgetreden Hoofdredacteur, speciaal over het vraagstuk „Zondagsrust in de N.D.B.", worden dezerzijds betreurd.

De aan enkele bekende spelers opgelegde schorsing werd, naar aanleiding van het Gouden feest van Nederlands oudste ver¬

eniging „Constant" te Rotterdam, aanmerkelijk bekort.

Met belangstelling constateerden wij, dat de pers zich voor ons damspel, dat een belangrijke bijdrage vormt voor de volkscultuur en volksontwikkeling, meer en meer gaat interesseren. Het aantal bladen, dat daarnaast geregeld met een wekelijkse of veertiendaagse damrubriek verschijnt, breidt zich regelmatig uit.

Wij verheugen ons er over, dat men steeds meer begint in te zien, dat ons spel een opvoedkundig element bevat en als gevolg daarvan de beoefening van het damspel onder de schoolvrije jeugd gestadig toeneemt. Talrijk zijn de speciale jeugdcursussen, welke door diverse bondsleden worden gegeven. Met grote vreugde en dankbaarheid konden wij waarnemen, hoe ook door de opvoeders der jeugd de liefde voor het damspel onder de schoolgaande jeugd, in cursussen tijdens en na schooltijd, wordt aangekweekt.

De belangstelling voor de persoonlijke kampioenswedstrijden in October te Amsterdam gehouden, was meer dan bevredigend.

Onze Bondsvlag werd voor het eerst meegedragen in het défilé voor H.M. de Koningin door de Nederlandse Sportbonden en bij gelegenheid der wedstrijden om de landstitel zagen velen haar wapperen aan een der gevels in Amsterdam's centrum.

Eindelijk zal dan in 1950 het Bestuur van de Provinciale Zuid-Hollandse Dambond definitief worden gevormd, als een overkoepelend orgaan voor alle Zuid-Hollandse districten.

Voor het eerst in de geschiedenis van onze Bond werd het lidmaatschap van verdienste toegekend. Dat deze onderscheiding aan een sportieve, sympathieke en verdienstelijke figuur als J. H. Vos te Amsterdam werd uitgereikt, werd door velen met warm enthousiasme begroet.

Allen, die in het voorbije jaar een persoonlijke titel op hun naam wisten te plaatsen en de verenigingen, welke in hun afdeling kampioen werden, onze hartelijke gelukwensen.

De nieuwe landskampioen F. Gordijn en het Residentie Genootschap beiden te 's-Gravenhage verdienen afzondelijk te worden vermeld.

Het afgelopen jaar was rijk aan belangrijke gebeurtenissen. De belangstelling voor ons mooie spel nam overal toe.

Moge dat spoedig ook tot uiting komen in de aanwas van leden.