BERICHTEN EN MEDEDEELINGEN.

Binnenland.

Vereeniging «De Ned. Roode Ster», het Roode Kruis der Dieren. Uit den nood der tegenwoordige bedroevende tijden is een nieuwe vereeniging ontstaan, de «Nederlandsche Roode Ster». Blijkens de statuten «heeft zij ten doel, naar aanwijzingen van den Militairen Veterinairen Dienst, in den oorlog en bij rampen hulp te verleenen aan zieke en gekwetste dieren en ongeneeslijke zoo spoedig doenlijk uit hun leiden te verlossen; verder het streven van bestaande vereenigingen tot bescherming van dieren te steunen». In het begeleidende schrijven, dat tot toetreden der vereeniging aanspoort wordt gezegd: «Ook het leiden der dieren in den oorlog is onbeschrijfelijk! Verwond en uitgeput liggen zij soms dagen lang in het veld of langs den weg, belaagd door kruipend en vliegend gedierte, waartegen zij zich niet kunnen verweren. Vele kunnen bij tijdige hulp worden gered! Waar dit niet mogelijk is, dient hun een langere marteldood te worden bespaard. De Militaire Veterinaire Dienst is niet altijd in staat de noodige hulp te verleenen. Veelal moet men snel vooruit en kan men geen geoefend verplegingspersoneel achterlaten. Na het gevecht is de toevloed van gekwetste dieren dikwijls zóó groot, dat de militaire ziekenstallen en depots het werk niet afkunnen. De noodige verzorgers zouden aan de gelederen moeten worden onttrokken, waardoor het leger wordt verzwakt.

In vroegere oorlogen en ook in den huidigen is dan ook de hulp van particuliere vereenigingen onmisbaar gebleken.

De internationale vereeniging «L'Etoile Rouge" (Alliance intern, des sociétés pour 1'Assistance des Adimaux sur les champs de Bataille) die hare eerste conferentie 24 December 1914 te Genève hield, streeft naar internationale samenwerking en aansluiting. Hare werkzaamheid is in den tegenwoordigen oorlog zeer uitgebreid en wordt door de regeeringen der oorlogvoerende mogendheden op hoogen prijs gesteld.

Moet Nederland ook in dit opzicht niet voorbereid zijn?

Maar niet alleen in oorlogstijd, ook in tijd van vrede kan door de Vereeniging goed werk worden verricht.

Bij rampen — wij herinneren hier aan den jongsten watersnood — behoort een goed georganiseerde vereeniging gereed te zijn om onmiddellijk hulp te kunnen verleenen. Vele levens, welke anders verloren gaan, kunnen dan worden gered.»

De Vereeniging tracht haar doel te bereiken: door zich in verbinding te stellen met dierenartsen, genegen vrijwillig of tegen vergoeding in tijd van oorlog of bij rampen hunne diensten aan de Vereeniging te verleenen; door het opleiden van verplegingspersoneel; door het