volgt de verklating, dat zij van nu af aan van dergelijke vertooningen afzien.

Ook de enkele rechterlijke vonnissen en getuigenverhooren zijn in den breede openbaar gemaakt.

Wij weten niet, of ook in andere landen op dit gebied reeds gewerkt wordt; in Amerikaansche bladen wordt nu en dan iets in dien geest aangetroffen en onze medestrijders tegen onderdrukking van mensch en dier in andere landen zullen vroeg of laat de hand wel aan het werk slaan.

Mensch en dier! Men meene niet., dat bij dit stukje dierenellende vergeten wordt, wat er achter de vertooningen van dierentemmers, acrobaten, e. d. voor menschenleed ligt. Een boekdeel zou er mee te vullen zijn en moge hier ook al niet de volkomen onmacht en weerloosheid van geexploiteerde dieren aanwezig zijn, er is genoeg, om ook hier een aanklacht te richten tot het publiek, dat zich voor wat uurtjes van prikkelende emotie laat betalen met de slavernij en het levensgevaar van medemenschen. Maar daarover dient later afzonderlijk gesproken. Thans eindigen wij ons pleidooi voor de arme gedresseerde dieren met de bede aan onze medeburgers: ontwaakt uit uwe onverschilligheid. Gij kunt thans niet meer zeggen, dat gij niet weet, wat er achter de schermen wordt geleden door de machtelooze dieren. Grijpt het eenige middel aan, dat in uwe macht ligt, tevens het eenig afdoend middel: bezoekt die vertooningen niet! S. G.

HET ZIELELEVEN DER DIEREN.

(Vervolg van bl. 142).

IV.

Onder de roofdieren is het vooral de Vos, die een spreekwoordelijk geworden loosheid en slimheid aan den dag legt. En al is daarbij dikwijls eenige overdrijving in 't spel, er zijn toch staaltjes te over, die er zeker iedereen van overtuigen, dat men hier inderdaad met een intelligent dier te doen heeft. Het is bekend met welk een slimheid zij klemmen en vallen weten te ontgaan, of daaruit het lokaas weten machtig te