in ballons van electrisch licht en boomtoppen. Haar oorspronkelijke woning was waarschijnlijk in de boomen , evenals van andere muschsoorten, en die groote verscheidenheid van nestplaatssn is het gevolg van haar omgang met de menschen. Niet alleen in bouworde, maar in verschillende andere manieren is deze vogel van de overleveringen van haar voorgeslacht afgeweken. De Fringillidae of vinkenfamilie, waartoe de musschen behooren, zijn zaadeters, zoowel wat hun lichaamsbouw als hun gewoonten betreft. Maar de huismusch heeft, sinds zij de velden en bosschen verlaten heeft om in de straten te schooieren, geleerd haast alles te eten en wel met evenveel plezier het een als het ander. Deze veranderde levensgewoonten zijn waarschijnlijk het gevolg van haar natuurlijke veerkracht in de eerste plaats, aangevuld door de wisselvallige invloeden van de bonte menigte van ervaringen, die zij de laatste honderden jaren heeft opgedaan."

En met hoeveel gewijzigde omstandigheden in onze maatschappij vergeleken bij die van de oersamenleving hebben de vogels rekening moeten houden. Hoeveel gevaren dreigen niet de stadsmusch te midden van het gewoel en gekrioel der stad (wie denkt hier b.v. niet aan de musschen in de wachtkamer van het Centraalstation te Amsterdam), waaraan de dorpsmusch heelemaal niet behoeft te denken. Juist op die manier, doordat zij zich zoo gemakkelijk kunnen aanpassen aan de nieuwe gewijzigde omstandigheden, omdat hun verstand direct partij weet te trekken van door de menschen teweeggebrachte veranderingen hebben vele vogels zich kunnen handhaven.

Ongetwijfeld staat het zieleleven der zoogdieren van alle wezens wel het hoogst. Wel heeft men ook daar hooger en lager ontwikkelde, en van deze laatste zijn er zeker, die lager staan in intelligentie dan de hoogst ontwikkelde bij andere diersoorten, maar toch kan over 't algemeen gezegd worden, dat de hoogste ontwikkeling in lichamelijk, zoowel als in geestelijk opzicht bij de zoogdieren bereikt wordt. Het meest kunnen wij ons daarvan zeker wel overtuigen bij onze huisdieren, omdat wij die dagelijks voor oogen hebben en ze gemakkelijk in al hun doen en laten kunnen gadeslaan en wij zullen dan ook niet nalaten daarvan enkele staaltjes — zij het ook kort want het materiaal is in dit opzicht enorm uitgebreid — bij te brengen. En op grond daarvan zou gemakkelijk te be-