precies op dezelfde manier als zijn voorouders deden en denkt juist zooals zijn voorouders voor duizenden jaren dachten. Sir Samuel Baker toont in een artikel over „De rassen van het Nijlbekken" aan dat iedere menschenstam in Oost-Afrika, evenals iedere vogelsoort zijn eigenaardige manier van hutbouw heeft en dat de hutten der verschillende stammen even standvastige typen vertoonen als de nesten der vogels. Datzelfde geldt voor hun hoofdtooi evenzeer als voor hun hutten; en dit vaste karakter bestaat eveneens in hun talen, gewoonten en godsdiensten. Alleen sommige menschenrassen hebben de gave van groei en beweeglijkheid, en alleen maar sommige menschen van deze bijzondere rassen."

En verder zegt hij:

„Vogels besteden in den regel heel wat zorg en nadenken in de keuze van de plaats voor hun nesten. Na een bepaald bosch of veld uitgekozen te hebben als het best voor hun doel geschikt, of als de plaats waar de gelukkigste herinneringen aan verbonden zijn, vereischt het gewoonlijk nog verscheidene dagen rondvliegen en rondpiepen, bespieden en onderzoeken, alvorens de juiste plek voor de kostbare woning ten laatste is vastgesteld. Het is een teere zaak, die nauw luistert voor vele vogels, want beschutting voor de zon, voor storm en vijanden moet allemaal in aanmerking genomen worden. Men heeft vaak opgemerkt dat oude vogels beter nesten bouwen en met meer scherpzinnigheid de ligging er van uitkiezen dan jonge en onervaren vogels. Van verscheidene vogels is bekend dat hun wijze van nestbouw sinds de laatste paar honderd jaar veranderd is. De Amerikaansche huiszwaluw bouwde zeer stellig voor driehonderd jaar haar nest niet onder de overstekende daken van menschenwoningen en evenmin bekleedde de haarvogel zijn nest met paardenhaar wat hij thans onveranderlijk doet. Het feit dat muur- en schoorsteenzwaluwen bijna uitsluitend aan huizen en in schoorsteenen nestelen — en ook 't gebruik van kunstmatige nestkastjes — toont aan dat vogels in staat en geneigd zijn om zich aan nieuwe toestanden aan te passen. De schoorsteenzwaluw en de purperzwaluw houden zich, naar men zegt, in de ongekoloniseerde deelen van Amerika nog steeds aan hun oorspronkelijke gewoonte om hun jongen in holle boomen op te kweeken. De eigenzinnige huismusch bouwt haar nest bijna overal, in gaten en leege blikjes, tot