de religieuze denkers van alle eeuwen is het terug te vinden ; en evengoed als voorheen staan thans nog in de rijen der voorkampers der humanitaire bewegingen de christelijke belijders in de eerste rangen. Kardinaal Manning Streed zij aan zij met Frances Power Cobbe en Shaftesbury tegen de vivisectie als onderwijsmethode, wier officieele overwinning aan Ruskin zijn dierbaar hoogleeraarsambt deed neerleggen ; de vrome Beecher Stome pleitte even warm tegen de slavernij als de scherpzinnige Stuart Mill tegen de onderdrukking van de vrouw en zelfs van het dier. Wallace, de evenknie van Darwin, religieus en tevens- meer strijdbaar aangelegd aan deze was een overtuigd tegenstander van vivisectie, gelijk enkelen der allergrootste medische genieën, Hyrtl, Rokitansky, Grysanowsky, Lawson Tait en Bell; Tolstoy veroordeelde daarnaast ook de jacht en andere barbaarsche vermaken. Twee vrouwen echter (naast Ernst von Weber in Duitschland), maakten dien strijd tot een georganiseerd geheel, Dr Anna Kingsford en Frances Power Cobbe, kampioen voor al wat onderdrukt werd.

PAARDENMARKT.

Voor menig oud paard is de paardenmarkt een plaats van bitter lijden, want nog altijd is zij een vrijplaats voor paardenmishandeling. Hierbij valt op te merken, dat, hoe minder de kwaliteit der paarden is, hoe grooter het aantal klappen is dat uitgedeeld wordt.

Onbegrijpelijk is het, dat nog zoovelen die de paardenmarkt bezoeken, er een onverklaarbaar genoegen in vinden om, waar dit maar even mogelijk is, een paard af te ranselen. Het meest loopt dit in 't oog als een oud paard gemonsterd moet worden. Met een ijver een betere zaak waardig slaat vrijwel ieder, die met stok of zweep gewapend is (en dat zijn er velen) naar het ongelukkige dier. Het is er soms mee alsof het dier, zooals wij dat als knapen noemden, door de spitsroeden moet loopen, zoo scharen zich aan beide zijden van den weg, dien het paard langs moet, de lieden die in het slaan een genot vinden. Om tegen te gaan, dat de gejaagde dieren te hard loopen doet men