DE VROUW EN DE DIERENBESCHERMING.

(Uit: De taak der vrouw bij de gemoedsontwikkeling door Suze Groshans).

Hier ligt dan de speciale taak der vrouw, moedig zich zelf te blijven, niet te zwichten voor verstandsargumenten, indien deze een compromis willen sluiten met de op bijna alle gebied heerschende „dubbele moraal".

Geen menschenvrees, geen angst ook voor de oogenblikkeüjke ongunst van den man mag haar terughouden, waar zij haar bedoelingen, haar gevoel zeker en consequent weet. Slechts door zich zelve te zijn, kan zij de volle maat van hare medewerking en aanvulling aan den .gemeenschappelijken arbeid leveren, zoo alleen zich waardig toonen hare bijzondere roeping bij de opvoeding, bij de ontwikkeling van gemoedsleven en karakter in gezin en staat.

Zooals de ware moeder zich het meest ontfermt over haar meest misdeelde kind, over de verlatenste harer seksegenooten, zoo schrome zij evemin met haar maatschappelijk meegevoel het allereerst op te komen voor de impopulairste bewegingen, de „vergeten hoofdstukken onzer samenleving. Zij allereerst trede moedig op voor het recht van den zwakste, het recht, niet om vertroeteld te worden en verheerlijkt, maar om versterkt en opgeheven te worden en bewaard voor uitbuiting en mishandeling door de sterken.

Naast de haar door niemand betwiste zorg, als beschermster en hulp voor het verwaarloosde kind, voor de zieken, de ouden — waarin haar aandeel echter nog veel te beperkt, te weinig regelend en initiatief nemend bleef, — moge zij in' de eerste plaats haar vleugels uitstrekken voor de paria's in ons midden, over de zwoegende zusteren in de zweetwerkplaatsen, over haar eigen lijdend en vernederd geslacht in de banden der prostitutie en ook over die alleronmachtigsten in de maatschappij, de dieren, de arme geduldige vergeten onderdanen van koning mensch, rechtloos, beroofd van hun natuurlijke kansen van geluk, afhankelijk van de grillen, niet alleen van de materieel-sterke heerschers, maar evengoed van de armsten onder ons. Daar behoort nog durf toe in onzen tijd om

1916 „