schappijen er toe konden besluiten te bepalen, dat gevallen van beenbreuk of ernstige verwonding welke door een op den polis vermelden dierenarts (b.v. dezelfde die het dier keurde voor de verzekeringsmaatschappij) niet voor genezing vatbaar worden geacht, op diens last onmiddellijk op pijnlooze wijze kunnen worden gedood, en de gevallen, dat dagenlang op een beslissing moet worden gewacht ten koste van veel onnoodig lijden, verdienen zeker aan de kaak gesteld te worden.»

Verzorging van paarden in het leger. Een correspondent bij het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk beschrijft de middelen ter verzorging van paarden in het leger. Hij zegt o. a.:

«Ik heb het veeartsenijkundig veldhospitaal bezocht. Het beslaat eenige acres goed weiland, dat aan een zijlijn van een spoorweg is gelegen en waar steeds ongeveer 1250 dieren worden verpleegd. Eerst ziet men bij het binnenkomen een troepje ellendig uitziende, pas aangekomen dieren en bij het einde van het bezoek bewondert men de rijen prachtige beesten, die hier weer opgekweekt zijn.

lederen ochtend komt hier een trein aan met zijn treurigen inhoud, die uit de verschillende mobiele paarden-hospitalen hierheen gebracht worden. Velen kunnen bij aankomst niet op hunne pooten staan en die worden in een ambulance verpleegd. De met de leiding belaste militaire veearts ontvangt met de zending lijsten, waarop elk dier en zijne ziekte vermeld staat. De aankomenden kunnen dan zonder tijdverlies naar de speciale voor de bijzondere ziekte gereserveerde barakken gebracht worden, doch eerst worden zij geïsoleerd, teneinde vast te stellen dat zij niet aan besmettelijke ziekten lijden.

De blijkbaar hopelooze gevallen worden op de eenige waarlijk medelijdende wijze uit hun lijden geholpen.

Ik heb ook de apotheek bezocht, waar geheimzinnige dranken en pillen van kolossale afmetingen worden bereid. Vandaar ging ik naar de operatiezaal.

Op een groOte matras lag een muilezel uitgestrekt en een man met vaste hand en- ijzeren zenuwen was bezig eenige in de zijde van het dier gedrongen schrapneel-scherven te verwijderen. Het dier was gechloroformeerd en lag daar doodstil, de pooten bijeen gebonden en een dozijn mannen zaten er gehurkt om heen, om dadelijk te kunnen helpen als het dier te vroeg weer tot bewustzijn mocht komen.

Een der merkwaardigheden van het hospitaal is het bad voor dieren die aan schurft lijden. Een lange diepe cementen bak, met glooiend oploopende einden en gevuld met een oplossing van chloorsulfiet, die geregeld op 106° Fahrenheit gehouden wordt.

Daar wordt het dier ingebracht en afgeschrobd en gekamd door mannen in oliejassen en waterlaarzen. (N. R. Ct)