eenigingen van Barmhartigheid, bedoelde een kruistocht tegen wreedheid en baldadigheid jegens alle levende schepselen, in 't bijzonder de dieren. Deze poging tot opheffing en veredsling van het volk, begonnen bij het volk der toekomst: het kind, heeft ook hier te lande eene steeds grootere uitbreiding verkregen, dank zij de bezielende leiding van Mevr. van der Hucht.

Ons Hoofdbestuur heeft dan ook gemeend haar voor haar sympathieken arbeid te moeten huldigen door eene benoeming tot Eerelid der Vereeniging; met welk denkbeeld de Algemeene Vergadering zich bij acclamatie heeft knnnen vereenigen. Tot ons groot leedwezen is ons hooggeachte Eerelid den 25 December van het vorige jaar ontvallen aan de taak, die zij zich tot levensdoel had gesteld. In groote dankbaarheid zullen wij hare nagedachtenis blijven eeren.

Wij zijn nu gekomen aan het einde onzer mededeelingen en zouden thans de vraag willen stellen : heeft de dierenbescherming eene toekomst? Zal die beweging werkelijk bij de openbare meening, meer en meer ingang vinden? Reeds nu kan die vraag bevestigend beantwoord worden, want wanneer men een terugblik werpt op het aantal onzer medestanders in 1884 en nu, dan bestaat er alle aanleiding om met voldoening te constateeren dat de Vereeniging eene uitgebreidheid heeft verkregen, waarop men 30 jaren geleden zeker niet had durven rekenen.

Ook de verkregen resultaten zijn bevredigend en zullen zeker toenemen, wanneer het ons gegeven zal zijn na den vreeselijken oorlog, dien wij thans beleven, met hernieuwden moed onzen arbeid voort te zetten.

Maar toch zal naar mijne opvatting de dierenbescherming nooit tot haar recht komen en nooit haar doel kunnen bereiken, wanneer de algemeene opvattingen omtrent recht en billijkheid hier op aarde niet worden gewijzigd. Frederik van Eeden schrijft in de voorrede op een algemeen bekend boek, hetwelk in dezen oorlog heel wat gedachtenwisseling heeft uitgelokt, dat de onthullingen van den onbekenden schrijver van dit boek wellicht zullen leiden tot eene revolutie, waaruit betere toestanden in deze wereld zullen voortspruiten. Maar deze bekende philantroop en tevens eminent wijsgeer meent evenwel dat ook door evolutie de menschheid gebaat zal kunnen worden.