door eene dame de vraag gesteld of wij wel genoeg aan het verspreiden van dierenbeschermende lectuur deden. Ik kon die vraag gemakkelijk beantwoorden door verwijzing naar hetgeen op den omslag van onze jaarverslagen vermeld staat omtrent de hoegrootheid der oplagen van de verschillende uitgaven onzer Vereeniging. Die oplagen loopen in de duizendtallen en houden gelijken tred met de ingekomen aanvragen , zijn dus geen fictieve getallen. Neemt men daarbij in aanmerking dat onderscheidene boekwerken door een jury zijn beoordeeld, waarin ook leden van het Hoofdbestuur zitting hadden, terwijl andere wederom door leden daarvan zijn opgesteld, dan kan toch niet worden volgehouden, dat wij met betrekking tot deze gewichtige aangelegenheid werkeloos zijn gebleven.

Met onderwijsautoriteiten en onderwijzers werken wij samen ter verspreiding onzer vlugschriften en het houden van voordrachten op dierenbeschermend gebied voor kinderen en volwassenen. Wij plaatsten advertenties in hunne vakbladen ter aanbeveling onzer propaganda-geschriften.

Gedurende den laatsten tijd werd deze samenwerking bevorderd door de bekende aanschrijving van Mr. Rink aan de onderwijsautoriteiten om het daarheen te willen leiden dat bij het onderwijs in natuurwetenschappen ook zou worden acht geslagen op het inprenten van dierenbeschermende gevoelens bij de jeugd; eene aanschrijving reeds eenige jaren te voren in België uitgegaan van den Minister van Onderwijs Schollaert, welke daar te lande in goede aarde was gevallen.

Ons verzoek aan Minister Kuyper om het voorbeeld van den heer Schollaert te willen volgen, vond eindelijk bij Minister Rink een willig oor, waarvoor wij dien bewindsman niet genoeg erkentelijk kunnen zijn.

Overigens hebben wij het direct contact met de jeugd, waarvan de voordeelen reeds vroeg door ons Hoofdbestuur waren ingezien blijkens de van onzentwege opgerichte en met raad en daad gesteunde Kindervereenigingen, zooals te Zwolle, Laren en Wilnis, sinds 1892 met gerust geweten kunnen overlaten aan den Nederlandschen Kinderbond. (Suze Groshans).

Die Bond, in genoemd jaar opgericht onder leiding van Mevr. de Wed. C. C. A. van der Ilucht—Kerkhoven naar het model van de Bands of Mercy, de Engelsche en Amerikaansche Ver-