vertegenwoordigers op kosten der Vereeniging naar de congressen af te vaardigen, waardoor die keuze uit den aard der zaak eenigermate beperkt is, hetgeen moet worden betreurd. Daarenboven zou ons waarschijnlijk ook de medewerking van officieele personen hebben ontbroken gelijk trouwens in 1900 ook te Parijs het geval was. Te Bern en te Boedapest daarentegen waren de congressen werkelijk luisterrijk georganiseerd, ingewijd door Regeeringspersoonlijkheden die alzoo ook van officieele zijde van hun belangstelling deden blijken.

Voor onze Vereeniging is het daarom ook met het oog op hare positie ten opzichte van hare zuster-vereenigingen in het buitenland van het hoogste gewicht, dat haar financieele toestand worde verbeterd, opdat zij ook harerzijds op eenigermate ruime wijze gastvrijheid kunne verleenen aan hen die hier te lande de belangen der dierenbescherming ter sprake zouden wenschen te brengen. Die wensch is ook al een van die desiderata, tot vervulling waarvan alleen zeer ruime financieele bijdragen ons in staat moeten stellen. En zoolang dit niet het geval is, kunnen wij ook in dit opzicht ons niet op den voorgrond stellen en moeten wij uitnoodigingen tot het houden van congressen overlaten aan hen, die over voldoende middelen daarvoor beschikken.

Het is zeker te hopen dat de vertegenwoordigers der Vereeniging op congressen, die nog mogen plaats hebben, niet bevreesd behoeven te zijn dat zij worden aangewezen om aan het congres gastvrijheid te verleenen; maar daarentegen het initiatief zullen kunnen nemen om die zoo nuttige bijeenkomsten ook eens bij ons te lande te doen plaats hebben op de wijze als door mij te Boedapest is bijgewoond.

Van al hetgeen in het belang der dierenbescherming kan worden in het werk gesteld is wellicht het meest van belang de propaganda, bestaande in het verspreiden van vlugschriften, van borden en kalenders in het publiceeren van boekwerken, in samenkomsten en voorlichting van onderwijzers. En geen opmerking is ongegronder dan dat het Hoofdbestuur dit niet zou hebben ingezien.

Toch wordt dit als grief geuit, soms door hen, die ons streven genegen zijn en overigens van eene welwillende gezindheid blijk geven. Enkele maanden geleden nog werd mij