28ste JAARGANG ZATERDAG S MOVEB¥iBER 1921 ft© 45

De IMaalDemerfcer

MtWMoan den /fiaemeenen Rederiandscben mciaalbcuwkcrsbond.

V " " h REDACTEUR: G. VAN DER HOUVEN + “Hh Arbeiders aller Landen _ Kennis Is macni, I Vereenigt U. Adres van Redactie en Administratie: Hemonylaan 24, Amsterdam Eenheid kracht. | — n. — [■ ——— Telefoon Z 6175 . j“

ABONNEMENT: et .. , 14 ...... . ADVERTENTJEN: ... , . -, eA btukken van algemeenen aard moeten uiterlijk Maandags. . . ... , . noA Bij vooruitbetaling per jaar . f 1.50 „ , . ° ... . – ■ , J dewone aa verten tién per regel f O.SO „ o •* , A „...u l Bondsmeuws en Advertenüèn Woensdagsmorgens . , Voor Buitenland vernoegd met portc .. . ° ° Aanvragen voor personeel • • • ~ , ,0.20 Losse nummers .. . ,0.03 Z,^Dm e omeu' Afdeelingsadvertentiën ..• • • . , ,0.20

De Strijd Inde Metaalindustrie.

Oe in zet Dc inzet van den strijd in onze industrie is van zoodanige» aard geweest als niemand van ons had verwacht en dit geldt in het bijzonder voor Rotterdam, het bolwerk der reactie, bet bolwerk ook van het meest conservatieve deel van den Metaalbond. Naar dezelfde verhouding, waarmede het verloop voor ons is meegevallen, moet het voor den Metaalbond en voor de Rotterdamsche leden daarvan in het bijzonder, een tegenvaller geweest zijn. Wij hadden zulk een deelname niet verwacht, maar dit staat vast, de werkgevers evenmin. Het geheel is een -waardig antwoord geweest op de meer dan brutale uittarting van den Metaalbond. De brutaal-lompe poging van dezen werkgeversbond, om als met een armzwaai zoo. maar even te decreteeren wat in het vervolg het loonpeil zal zijn Voor de. metaalbewerkers, heeft een storm van verontwaardiging in het land ontketend en een verzet doen oplaaien onder de breede massa der arbeiders, als wellicht nooit te voren gekend is. En wij aanvaarden ten volle het verwijt (als men het ten minste als een verwijt wil opvatten), dat wij van onzen kant alles gedaan hebben om dat verzet inde massa wakker te roepen. Een bestuur van een yakvereeniging, dat onder omstandigheden als nu zijn gepasseerd, zijn leden zou hebben geadviseerd de loonsverlaging maar te aanvaarden, zou als onbekwaam en onbetrouwbaar gesignaleerd moeten worden. Wij hebben dezen strijd niet gewild om den strijd, bewust als we ons zijn dat conflicten, zooals we er nu een hebben, niet in het belang zijn van de samenleving. Tegen de daad van den Metaalbond moest worden opgetreden èn om de wijze, waarop hij meende zijn zin te kunnen doqrdrijven èn om het feit, dat, naar onze vaste en innige overtuiging, de algemeene verlaging van het loonpeil niet noodig is om de industrie in goede banen te houden. Door grooie woorden van sommige werkgevers zullen we ons niet van de wijs laten brengen. Men moge ons als leiders al verwijten, dat er bij ons gebrek is aan gevoel van verantwoordelijkheid en dat we handelen als misdadigers, zooals de lieer Stork dat in zijn „Fabrieksbode” op uiterst nette wijze weet te schrijven, wij zullen ongestoord onzen weg gaan. Als de hearen zoo. gaarne rust hebben voor hun bedrijven, zullen zij moeten beginnen met dc werkelijkheid te lee.ren zien. De arbeiders van iq.ll zijn nu eenmaal anderen dan die van een 25-tal jaren geleden. Een „besluit” als door den Metaalbond genomen, is nog wel voor uitvoering rfiogclijk onder de kaffers of hottentotten, maar de Nederlandschc arbeiders van 1921 ziin een ander soort menschen. Als er in dit conflict van iets misdadigs sprake is, dan zoeke men in geen geval de misdadigers • aan onzen kant. De heer Stork is aan het verkeerde adres en zal goed doen om de lezers van zijn krantje geen dingen te vertellen, waarvan ieder onbevooroordeeld

buitenstaander zal moeten getuigen, dat zij met de waarheid in strijd zijn. In elk géval, indien we verantwoording voor onze daden verschuldigd zijn, ligt, het toch niet in ons vo A smen om tegenover den heer Stork of ken werkgever dan ook die yerantv. -ding af te leggen. Met wat wij gedaan hebben, gevoelen wij ons verantwoord tegenover ons zelf en tegenover de geheele arbeidersklasse. Een ding staat nu wel vast: de werkgevers hebben gedacht, dat deze verlaging zonder meer door de arbeiders zou geslikt worden. De toestand te Rotterdam was inderdaad van dien aard, dat de ondernemers, die daar de lakens uitdeelen, zwanger gingen van de gedachte, dat zij éénvoudig konden handelen zooals hen goed? dacht. Zij hebben zich echter misrekend en een verkeerden zet op het schaakbord gedaan. ITun wijze'van optreden zal ervoor nu en voor de toekomst zeer veel toe bijdragen, dat de groote massa van ongeorganiseerden tot het besef komt, dat hun houding in het verleden een verkeerde was en inde toekomst een andere moet worden. De met zooveel élan ingezette strijd moet nu tot het bittere einde worden volgehouden. Dit conflict vraagt groote offers van .de arbeiders die aan den strijd deelnemen, en niet minder groote ' offers van de organisatie. Dit zijn dingen die wij te voren goed hebben overwogen. Tiet advies van de gezamenlijke organisaties is niet een-sprong in het duister geweest. Ernstige en diepgaande, besprekingen zijn er aan vooraf gegaan en ieder die weet hoe nauwgezet in onzen bond elke stap, iedere maatregel wordt gewikt en gewogen, die zal ook eerst récht beseffen, dat een andere houding dan nu is aangenomen, niet mogelijk was. Op allerlei mogelijke gebeurtenissen willen we niet vooruit loopen. Terwijl we dit schrijven, is het conflict pas 2 dagen oud en niemand kan ook maar bij benadering zeggen wat. ons inde komende dagen en weken staat te wachten. De arbeiders, leden zoowel als ongeorganiseerden, hebben ons weloverwogen advies opgevolgd. Onder de organisaties is tot heden groote eenstemmigheid en wij hopen, dat dit zoo zal blijven. Gezamenlijk hebben weden ons toegeworpen handschoen opgenomen en de arbeiders tot verzet aangespeotd. Dat alleen reeds legt alle besturen eèn groote verantwoordelijkheid op. Dat de geest van strijdlust en eensgezindheid onder besturen, leden,-in het algemeen onder de strijders er blijven moge, omdat alleen daarvan dc beste resultaten te'wachten zijn. Wij welen, dat wijde publieke opinie met ons hebben en dat alles wat Nederland aan proletariërs herbergt, onzen strijd volgt en bereid is tot het brengen van belangrijke financieele offers. Alleen reeds de inzet van dezen strijd is#een feit van geweldige beteekenis en voornamelijk de groote massa te Rotterdam heeft een overwinning op zich

zelf bevochten, die het, beste belooft voor nu en voor de toekomst. En de wetenschap, dat we inden strijd voor een groote en rechtvaardige zaak de onmisbare kracht kunnen putten uit de rijke bron van onderlinge solidariteit en kameraadschap, zal ons allen tot leidstar dienen, hoe lang het conflict ook zal voortduren. Kameraden, wij hebben slechts één advies en dat is: Volgt de leiding, sluit de gelederen. Voorwaarts marsch! De toestand. Zooais reeds uit berichten inde dagbladen is' bekend geworden, besloten de Samenwerkénde Bonden voorloopig niet in Staking te gaan bij leden van de R.-K. Vereeniging van Werkgevers inde Metaalindustrie. Ter inlichting van onze leden willen wij omtrent deze aangelegenheid nog het volgende mededeelen. Op Donderdag 27 October j.l. ontving ons H.B. een schrijven van de R.-K. Werkgeversvereniging, waarbij was ingesloten afschrift vaneen brief, die gezonden was aan de besturen van de R.-K. en Chr. Metaalbewerkersbonden. Laatstgenoemd schrijven bevatte het volgende: • Aan de Besturen van dé R.-K. en Chr. Metaalbewerkersbonden. Mijne Heeren, Wij hebben de eer U te berichten, dat het bestuur der R.-K. Vereeniging van Werkgevers inde Metaalnijverheid in zijn op 35 dezer gehouden vergadering besloten heeft, het besluit omtrent loonsverlaging niet uitte voeren uit overweging, dat zijn verplichting om over deze loonsverlaging overleg te plegen met de R.-K. en Chr. Metaalbewerkersbonden dooreen misverstand niet volkomen is nagekomen. (Volgt onderteekening van Voorzitter -en Secretaris.) Dit schrijven heeft een punt van bespre-- king uitgemaakt inde vergadering van de commissie uit de Hoofdbesturen, welke op Donderdag 27 October werd gehouden. Deze commissie besloot, om, indien van de R,*K. Werkgeversvereeniging een uitnoodiging voor een onderhoud zou inkomen, daaraan gevolg te geven en dan voorloopig de bij de leden der R.-K. Werkgevefs-Vereeniging aangekondigde staking op te schorten. Toen de commissie uit de Hoofdbesturen op Zaterdag 29 October opnieuw in vergadering bijeen was, had zij het volgende telegram in haar bezit: ~Loonsverlaging wordt niet uilge'voerd, wij zullen, na eerst in onzen Bedrijfsraad de kwestie der loonsverlaging in haar geheel besproken te hebben, voor onze leden die een beduidend aantal nietconfessioneel georganiseerden in dienst hebben, ook met die andere Organisaties hierover onderhandelen. Bestuur R.-K. Werkgevers y Metaalnijverheid.” Bevredigend kon dit telegrafisch antwoord niet geacht worden, maarde inboud was )och van dien aard, dat de besturen besloten de staking bij leden van de R.-K. werkgevers niet te laten doorgaan, maar deze voorloopig op te schorten.

Het volgende telegram werd verzonden ~Mr. Kortenhorst, Prinsengracht 721, Amsterdam. In antwoord op telegram verzoeken wi; Uw bestuur onderhoud met vijf leden, var Combinatie Metaalbewerkers te houden Tot zoolang wordt staking opgeschort. Samenwerkende Organisatie Metaalindustrie.” Het in dit telegram aangevraagde onderhoud is inmiddels toegestaan en zal op Donderdag 3 November plaats vinden. Van veel invloed op de algemeene zaak is deze opschorting niet. Het gevolg is alleen dat bij eèn 4-tal firma’s, n.1.; de Utrechtsche ■ Machinefabriek v.h. Frans Smulders en de N.V. v.d. Floff’s Constructiewerkplaats en ' Machinefabriek, beiden te Utrecht en de N.V. Overijselschc Ijzergieterij en Machinefabriek te Deventer, benevens bij de firma Pennock in Den Haag, de staking niet is ingegaan. Afgewacht moet nu worden, wat het resultaat van de bespreking met de R.-K. Werkgeversvereniging zal brengen. Van belang is het nog mede te deelen, dat de staking bij de firma Huiskens en Van Dijk te Dordrecht, reeds Maandagmiddag is opgeheven. Deze firma besloot zich van den Metaalbond af te scheiden en verklaarde schriftelijk gedurende een half jaar geen loonsverlaging te zullen invoeren. De 238 werklieden, welke bij deze firma in dienst zijn, gingen ’s middags om half twee weer aan den arbeid. .Voor ’t overige kan worden medegedeeld, dat bij alle leden Van den Metaalbond te Apeldoorn, Amersfoort, Deventer, Dordrecht, Hilversum, Rotterdam on Schiedam het stakingsadvies algemeen is opgevolgd. Preciese cijfers omtrent het aantal deelnemers aan den strijd, kunnen we op dit oogenblik nog niet geven, omdat de opgaven daarvan nog niet volledig in ons bezit zijn. Onjuiste voorlichting. (D.) De Rotterdamsche werkgevers hebben het blijkbaar nuttig gevonden, op het laatste oogenblik nog, het publiek in te lichten omtrent het geschil inzake loonsverlaging. , Wat de oorzaak is dat deze uiteenzettingzoo laat komt, laat zich gissen. De heeren zullen gedacht hebben : de loonsverlaging wordt bij ons wel geslikt, -waarom is het noodig, het publiek in te lichten? , Nu de zaken echter ’n beetje anders loopen dan ze gedacht hebben, beginnen ze uit ’n ander vaatje te tappen. Het is echter zeer twijfelachtig, of deze kentering op het laatste moment de uitwerking zal hebben die zij ervan verwachten. Vooral nu zij onjuistheden debiteeren en verdachtmakingen uiten, die het betoog ontsieren. Zij beginnen in hun circulaire, die 0.a.. aan de arbeiders van Wilton en Droogdok-Maatschappij is uitgereikt, met "de mededeel ing, dat de vakvereenigingen weigerden in 1920, bij den afloop van het oude collec- ■ tieve contract, een nieuw contract te sluiten. waarheid is, dat de vakvereenigingen niet weigerden een nieuw contract te sluiten, doch de georganiseerde arbeiders geen zin hadden eendoor de werkgevers