VAN NOORD TOT ZUID

Wij gaan leden winnen

Natuurlijk weten wij heel goed, dat noch in Zeeland noch zéker in Friesland de oude nationale dracht nog de algemene kleding is; de meesten dragen dezelfde kleren als in de andere provincies of in de steden. En waar vrouwen in Friesland het oorijzer en wat er verder bij behoort, nog wèl dragen, dan is het waarschijnlijk niet tezamen met de Friese luxe-kleding, die hier is afgebeeld.

Echter — wij bedoelden deze foto ook meer als symbool.

Als symbool van een actie, die in October wordt gehouden en die van Noord tot Zuid loopt, en natuurlijk ook van West tot Oost. Een actie om leden te winnen voor de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, voor de S.D.A.P.

Ja, wij gaan ons wenden tot de vrouwen. In de eerste plaats tot de vrouwen van partijgenoten en vakbondsleden.

Wij gaan hun vragen, of nü de tijd niet is aangebroken om zelf lid te worden en niet maar genoegen te nemen met het lidmaatschap van hun man of zoon of broer of vriend.

Wij willen trachten hen te overtuigen, dat het juist nu de tijd is om alle onverschilligheid te laten varen en zelf mee te doen, zelf mee te werken.

Iemand hoorden wij laatst zeggen: is dit nu wel het ogenblik voor zulk een actie? Hoe moeten wij dit in deze moeilijke tijd aanleggen? De vrouwen hebben het hoofd vol zorgen over hun man en hun huishouden.

Wij zijn van mening, dat deze twijfel ongerechtvaardigd is, en dat deze nu juist bij uitstek de tijd is, waarop wij over het toetreden tot de socialistische beweging kunnen spreken.

In de allereerste en allervoornaamste plaats, omdat de oorlog is uitgebroken.

Ziet, vele lange, lange jaren heeft de sociaaldemocratie in alle landen voor de

vrede gewerkt. Zij heeft uiteengezet, hoe die benaderd, hoe die verkregen zou kunnen worden — vrede zonder onrecht natuurlijk. Zij heeft haar economische plannen uitgewerkt, bepleit — tot in het oneindige.

Hebben de machthebbers daarnaar geluisterd?

Zij hebben er de schouders over opgehaald, zij hebben er om gelachen. Het was goed, zoals het ging.

Waren de sociaal-democraten voorstanders van het brute en domme Verdrag van Versailles? In het geheel niet, maar de heersers in de grote overwinnende landen herhaalden steeds: Duitsland moet worden gestraft. En het verdrag werd een feit.

Toen kwam als terugslag, als wraak¬

uiting het fascisme. En al de oude instincten ontwaakten. Overal werd de toch reeds versterkte bewapening nog meer vergroot. Alle waarschuwingen en pleidooien van socialisten in de verschillende landen werden in de wind geslagen.

Tot tenslotte het fascisme zulk een gevaar werd, dat de grote meerderheid in alle sociaal-democratische partijen tegen wil en dank haar ontwapeningsstandpunt meende te moeten opgeven, om tegen dit gevaar te kunnen optreden.

Was echter de sociaaldemocratie wat getal en wat inhoud betreft — dus uiterlijk en innerlijk — sterk genoeg geweest, dan was niet gebeurd, wat nu gebeurd is.

Dat allereerst zullen wij aan de vrouwen vertellen.

Natuurlijk in het bijzonder zullen wij vertellen over de economische mogelijkheden, over de directe plannen om de werkloosheid de kop in te drukken, over het volksonderwijs, dat juist voor de opvoeding tot vrije begrijpende mensen zo nodig is.

En het spreekt vanzelf, dat wij ons daarbij keren tegen alle vormen van onderdrukking, van rechts en van links.

Er zijn er, die het geloof in het socialisme hebben verloren. Wij geloven, dat zulk een houding onjuist is. Ook voor hen, die menen dat het oude ontwapeningsstandpunt behouden had moeten blijven, blijft het socialisme een belichaming, een vormgeving van wat de mensheid door de eeuwen heen als hèt grote ideaal voor de ogen stond.

Het socialisme immers bedoelt een samenleving van vrije mensen — tot welk volk of ras zij ook behoren — van mensen, die allen voor elkander verantwoordelijk zijn. Waaruit vanzelf volgt, van hoeveel belang de geestesgesteldheid van den mens zelf is: zijn begrip, zijn gevoelens, zijn levenshouding.

Ontwijfelbaar staat dan ook voor ons vast, dat het juist nu de tijd is om leden voor onze partij te winnen. Dat wij nu met de vrouwen moeten spreken over deze dingen, welke nog op allerlei wijze kunnen worden uitgewerkt en aangevuld.

Van Noord tot Zuid!

Misschien is het in Friesland nog wat moeilijker — eigenlijk geloven wij dat niet eens — dan b v. in Noord-Holland. De Friese vrouwen op de foto bestuderen de kaart van hun provincie zo nauwkeurig — onze vriendinnen in Friesland zullen dat zeker ook doen.

Trouwens in alle provincies moet het werkplan goed worden georganiseerd, systematisch worden afgewerkt.

Wij pleiten dit keer bij de Octoberactie dus in het bijzonder voor de grote partij, waarin wij, trots alle moeilijkheden, trots ook alle verschillen, geloven, vast geloven!

Wij gaan dus leden winnen!

INHOUD

Van Noord tot Zuid. — Feuilleton. — Wat is de millioenennota? — Voor de huisvrouw. — De dienstbodenkwestie. — Kleding en handwerkjes. — Stemmen over soldaatje spelen. — Ingezonden. — Internationale bijeenkomst georganiseerd door het Vrouwencomité uit de S.A.I. — Ingezonden. — Buitenland. — Born-bericht. — Wat men al zo beleeft! — Clubberichten. —